De roep om maatregelen tegen ‘probleemwolf’ zwelt aan – De Volkskrant

De roep om maatregelen tegen ‘probleemwolf’ zwelt aan, onder aanvoering van de BBB. Het kabinet wil eerst weten wat het land vindt

De roep om maatregelen tegen de wolf zwelt aan in de Tweede Kamer. Onder aanvoering van de BoerBurgerBeweging wil de rechterflank toestemming van het kabinet om ‘probleemwolven’ af te schieten. Minister Adema vindt het daarvoor te vroeg.

Adema werd dinsdag door BBB-leider Caroline van der Plas naar de Kamer geroepen naar aanleiding van de slachtpartij, eind vorige week, in het Gelderse Renkum. Daar werden vrijdag en zaterdag, in twee etappes, 21 schapen doodgebeten. De eigenaar had wolfwerende rasters rond de wei, maar die bleken niet voldoende. Officieel loopt het onderzoek naar de toedracht nog, maar Van der Plas kent geen twijfel dat het wolvenwerk was. ‘De mensen die er verstand van hebben, zeggen dat het niet anders kan.’

Van der Plas wil dat het kabinet zich inspant om de ‘superbeschermde status’ van de wolf binnen Europa te herzien, opdat wolven die problemen veroorzaken kunnen worden afgeschoten. ‘We moeten ons afvragen of de wolf wel een plek heeft in dit dichtbevolkte land. Moeten boeren het land helemaal vol zetten met rasters en wolfwerende hekken? Wanneer zal de eerste aanval op mensen plaatsvinden?’ Ze kreeg luide bijval van Kamerleden van VVD, SGP en FvD.

‘De wolf is een probleem’, aldus SGP-Kamerlid Roelof Bisschop. ‘We zien slachtpartijen, keer op keer. De lammertijd komt eraan, het wordt alleen maar erger, bloedbad op bloedbad!’ VVD-Kamerlid Thom van Campen vulde aan: ‘Onze natuur is met mensenhanden gemaakt en moet dus ook met mensenhanden worden beheerd.’

Brede maatschappelijke dialoog

Landbouwminster Adema toonde zich weliswaar getroffen door de ‘vreselijke beelden’ uit Renkum, maar ziet weinig mogelijkheden: ‘De wolf heeft in Europa een beschermde status. Dat is het uitgangspunt.’

Hij erkende dat Europa ontheffing kan verlenen indien een wolf een duidelijk en groot gevaar vormt voor vee of mensen. Maar of het in Nederland inmiddels zo ver is wilde hij niet zeggen. ‘Er is geen indicatie dat mensen op korte termijn zullen worden aangevallen.’

Sowieso wil hij eerst de conclusies afwachten van de Raad voor Dierenaangelegenheden. Die raad kreeg onlangs het verzoek van het kabinet om een brede maatschappelijke dialoog te organiseren ‘over het samenleven van mensen en wolven in Nederland’. Die dialoog moet nog beginnen, daarna pas neemt het kabinet een standpunt in. ‘Eerst wil ik weten: wat wil de samenleving met de wolf?’, aldus Adema.

Lees het gehele artikel op de website van de Volkskrant

Vorig bericht
Wolf blijft voorlopig buiten schot – De Stentor